Czym kierować się przy wyborze zabawki dla dziecka?

Sprawianie przyjemności naszemu dziecku i zapewnienie mu odpowiedniej rozrywki nie należy do najprostszych zadań. Na rynku możemy znaleźć całe multum zabawek, które nadają się dla naszego maleństwa, ale powinniśmy dogłębnie przeanalizować potrzeby dziecka. Do tego dochodzą tony reklam, które atakują nas z każdej strony i polecają konkretne produkty. Jak zatem dokonać właściwego wyboru i znaleźć odpowiednią zabawkę, która zadowoli naszego syna lub córkę? Z problemem znalezienia odpowiedniej zabawki dla dziecka boryka się prawie każdy rodzic. Bo jak przecież można dokonać idealnego wyboru? Często zdarza się tak, że to, co podoba się rodzicowi, niekoniecznie musi być tak samo zabawne dla dziecka. Reklamy skierowany są przede wszystkim do osób starszych, które dysponują gotówką, za którą zakupią dany przedmiot. Wszystkie klocki, pluszaki i miniaturowe pojazdy są reklamowane w taki sposób, aby pokazać, że to właśnie jest niezbędne do uszczęśliwienia naszych pociech. Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, że konwencjonalne zabawki powoli będą odchodzić do lamusa, na rzecz smartfonów i innej przemyślanej elektroniki.

Rodzicowi dużo łatwiej jest kupić dziecku tablet lub wypasionego smartfona, które posiadają cały szereg funkcji i potrafią zaabsorbować uwagę maleństwa na dłuższy okres. Nie należy to jednak do najlepszych rozwiązań, ponieważ nie rozwija wyobraźni dziecka tak dobrze, jak konwencjonalne zabawki. Zakupienie pudełka klocków wydaje się w takiej sytuacji dużo lepszym pomysłem. Trzeba jednak szczególnie uważać na zachcianki dziecka, które po obejrzeniu konkretnej reklamy wymarzy sobie konkretny produkt. Zwróćmy uwagę na to, że młode osoby są dużo bardziej podatne na wizualne względy reklamówek, gdzie przecież zabawka wygląda i zachowuje się najczęściej całkiem inaczej niż w rzeczywistości. Właśnie takiego rozczarowania u swojego maleństwa chcemy uniknąć, a przecież to my, jako rodzice, powinniśmy lepiej wiedzieć, co jest najlepsze dla naszego synka lub córeczki. Dzieci nie podejmą świadomego wyboru, zatem na nas spada odpowiedzialność podjęcia właściwej decyzji. Trzeba mieć na uwadze także bezpieczeństwo i wybrać przedmiot, którym maluch na pewno nie zrobi sobie krzywdy.

Nie powinniśmy się zbytnio przejmować kategoriami wiekowymi, ponieważ są one dość luźno określone i rzadko kiedy mają przełożenie na faktyczne zastosowanie i przeznaczenie przedmiotu.

narzędzia zabawkowe www.teatrpolonistyki-uw.pl