Dzieci potrzebują też zabawy

Dorośli zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest przygotowanie dzieci do samodzielnego życia, jak ważne jest to co potrafią, co wiedzą, w jaki sposób potrafią wykorzystać swoje umiejętności. To sprawia, że coraz częściej proponowane są różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla dzieci, które mają im pomóc w rozwijaniu tych najmocniejszych stron, wychwytywaniu ich zdolności. Jednak trzeba pamiętać, że dzieci potrzebują nie tylko ciągłej nauki, różnych kursów, ale potrzebują także spontanicznej zabawy. Można też nauczać poprzez zabawę np. zapisując dziecko do szkoła tańca dla dzieci poznań która oferuje wiele zajęć z akrobatyki i baletowych.

Przez to także się uczą

Są rodzice, którzy uważają, że ich dziecko powinno mieć wypełniony dzień od rana do wieczora i to jeszcze najlepiej różnego rodzaju kursami i zajęciami, które będą podstawą do osiągnięcia sukcesu w dorosłym życiu. Niestety dla takich rodziców swobodna zabawa często jest zmarnowanym czasem, dlatego też pilnują, aby ich dziecko tego czasu zmarnowało jak najmniej. Prawda jednak jest taka, że dzieci podczas swobodnej zabawy, mają szansę ćwiczyć kreatywne myślenie, mogą same wymyślać sytuacje i dialogi, a to powoduje, że wbrew pozorom ciągle się rozwijają.

Dodatkowo, jeśli do takiej swobodnej zabawy dołączą inne dzieci i nie będzie nad nimi dorosłego, który będzie im dyktował co powinny robić, to dzieci będą się uczyły komunikować, a co więcej, będą ćwiczyły samodzielne rozwiązywanie konfliktów. Tak naprawdę wystarczy na spokojnie, bez negatywnego nastawienia obserwować swobodną zabawę dzieci, aby móc się przekonać, jak wiele może im ona dać.

Trzeba zobaczyć jak to działa

Przede wszystkim, jeśli mamy wątpliwości co do pozwalania dziecku na swobodną zabawę, bo uważamy, że to strata czasu, to powinniśmy o tym porozmawiać z ekspertami, albo chociaż poczytać profesjonalne książki.

Może się wówczas okazać, że będziemy zaskoczeni wynikami badań, bo okaże się, że dziecko potrzebuje takiej spontanicznej zabawy do prawidłowego rozwoju. Ono podczas takiej zabawy nie tylko samodzielnie ćwiczy różne rzeczy, ale także ma szansę odpocząć, zregenerować siły, a to oznacza, że z jeszcze większą chęcią przystąpi później do pracy. Jeśli zachowamy odpowiednią równowagę między zabawą a zajęciami dodatkowymi, to będziemy mieli pewność, że nasze dziecko ma zapewniony odpowiedni rozwój.

Musimy zobaczyć jak to wszystko działa, przekonać się czy wiemy, jakie zabawy sprawiają naszemu dziecku największą radość. Z takich obserwacji także możemy wyciągnąć wiele informacji na temat naszego dziecka i tego, w jaki sposób można wzmacniać jego zdolności.

www.oce.info.pl