Dzieci są ciekawskie

Nie ma znaczenia, czy posiadamy własne dzieci, czy może mieliśmy możliwość zaopiekowania się dziećmi kogoś z rodziny, albo znajomych. Z pewnością mieliśmy okazję przekonać się, że dzieci są ciekawskie, a co się z tym wiąże, że cały czas trzeba ich pilnować. Jednak warto tutaj pamiętać, że ta ciekawość to nie tylko utrudnienie dla opiekunów, którzy muszą wyprzedzać dzieci i ich pomysły, ale także szansa na to, aby bez większego przymusu, zachęcać dzieci, do powiększania ich wiedzy.

Rozmowy są najlepsze

Czasami jest tak, że dorośli irytują się ilością pytań, jakie zadają im dzieci, a jeśli te pytania są cięższe, to tym bardziej u starszych pojawia się irytacja. Zupełnie niepotrzebnie, bo dzieci z natury są ciekawskie, wszystko je interesuje, a przez zadawanie pytań, starają się lepiej poznać otaczający świat. Zamiast się denerwować powinniśmy wykorzystać tą wrodzoną ciekawość i odpowiadać na pytania dziecka najlepiej jak potrafimy. Co więcej, wykorzystując jego zainteresowanie jakimś tematem, możemy włączyć odpowiedni filmik, który będzie objaśniał daną kwestie.

W ten sposób dziecko nie tylko zyska dokładne informacje, oczywiście odpowiednio dopasowane do jego wieku, ale także będzie miało większą szansę na zapamiętanie tego wszystkiego, jeśli tylko zostanie to przedstawione w odpowiedni sposób.

Sporo można się dowiedzieć

Po pytaniach jakie będzie zadawało nam dziecko, będziemy mogli też wywnioskować czym się ono interesuje, a co się z tym wiąże, będzie także istniała spora szansa, że będziemy w stanie lepiej zaspokajać tą jego ciekawość. Jeśli nasze dziecko interesuje się tym, jak coś działa, to można kupić dla niego specjalne zestawy małego mechanika, aby sam mogło wszystko sprawdzać. Jeśli jest zainteresowane budową ludzkiego ciała, to także możemy się wspomagać specjalnymi planszami, manekinami i zdjęciami, które w przystępny sposób mu to wszystko przybliżą. Co więcej, takie poznawanie świata i odpowiadanie na ciekawość dziecka, mogą być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Warto słuchać dziecka, odpowiadać na jego pytania, zaspokajać jego ciekawość. Wówczas z jednej strony będziemy mieli spory wpływ na jego rozwój, na budowanie jeszcze większej ciekawości świata, a z drugiej strony pokażemy mu, że interesuje nas to, czym ono się interesuje, że może przyjść do nas z każdą sprawą, a my zrobimy wszystko, aby mu ją jak najlepiej objaśnić.

No i przy okazji sami, możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego, kiedy będziemy poszukiwali odpowiedzi na dziecięce pytania.

używana toyota malowanie proszkowe poznań