Jak wychowywać dzieci poprzez nagradzanie?

www.trojfazowy.pl

Wychowywanie dzieci to bardzo ciężki orzech to zgryzienia. Wielu rodziców zastanawia się jaki rodzaj wychowania wprowadzić, co będzie dla nich najlepsze. Bardzo często zdarzają się błędy wychowawcze, które są popełniane stale przez kolejnych i kolejnych rodziców. O tym jak wychowywać – ciężko jest pisać. Nie ma uniwersalnych zasad, które będą pasować do wszystkich. Warto jest jednak wiedzieć o tym, że niektóre działania zostały opracowane przez szereg znawców i psychologów. Szczególnie te, które tyczą się nagradzania maluchów.

O tym jak to robić, by nie przejęły nad nami kontroli, piszemy poniżej:

  • W dzieciach trzeba wyrobić nawyk. Zakazy i nakazy powinny być komunikowane od pierwszych miesięcy życia. Nie ma nic gorszego niż nagłe zmienianie danych oczekiwań. Dziecko w takiej sytuacji nie wie jak ma się zachować, co robić, co jest dobre – a co złe. Dlatego też od początku wychowania trzeba wyznaczyć granicę, których przekroczenie grozi karą. Z biegiem lat należy także dokładać obowiązków oraz konkretnych zadań. Przykładowo pięciolatek powinien już powoli zacząć dbać o swoją przestrzeń w pokoju, ścielić chociażby niedbale łóżko, układać swoje ubrania w jedno miejsce.

    Gdy to robi – nagroda jest jak najbardziej adekwatna do sytuacji. Nagradzać można w kilka możliwych sposobów. Świetne są tablice na których zapisywane są tzw. piramidy nagród. Nagrody przyporządkowane są do konkretnych sytuacji i wydarzeń. Te niskiego szczebla są przyznawane za wykonanie codziennych obowiązków, np. zjedzenie śniadania poprzez buziaka, pochwałę głosową.

    Nagrody wyższego szczebla to przykładowo słodkie przekąski. Przyznawane w sytuacjach w których dziecko wykona nie do końca znaną czynność samodzielnie – np. przeczyta książkę. Nagrody najwyższego szczebla dedykowane są sytuacjom w których dziecko wykazało się dodatkową grzecznością. Pomogło komuś, było nad wyraz uprzejme, dostało pochwałę w przedszkolu. Wtedy można podarować mu np. nową zabawkę;

  • Wydawanie nagród powinno odbywać się w umiejętny sposób.

    Dzieci, które otrzymają taki gest powinny wiedzieć za co. Nie mogą być więc one odkładane w czasie. Gdy dziecko dostaje zabawkę, najlepiej jest, gdyby wiedziało za co. W tym wypadku będzie uczyło się schematów myślenia. Będzie wiedziało co jest dobre, co złe. Co w istocie się opłaca, a co niekoniecznie. Oczywiście ważne jest także umiejętne wyważenie częstotliwości wydawania nagród.

    To jednak leży w kwestii rodziców i ich sposobów na to w jaki sposób to robić.

.

suzuki poleasingowe https://duda-cars.pl/