Jak wychowywać szczeniaka? System kar i nagród

Posiadanie kudłatego przyjaciela to w dzisiejszych czasach bardzo odważny krok. Bieg codziennych obowiązków, stale zmieniające się miejsca zamieszkania. W jaki sposób wychowywać psa, by żył z nami w zgodzie? W końcu o to w istocie chodzi, by czerpać przyjemność z tej wyjątkowej relacji. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że pies to przede wszystkim stworzenie, które wymaga wychowania w podobny sposób jak dziecko.

Istotne jest to by wpajać mu przyzwyczajenia odkąd jest małym szczeniakiem. Wiadomym jest fakt, że takie stworzenia najszybciej uczą się poprzez zapamiętywanie co jest dobre, a co złe – za co otrzymują nagrodę, a co jest przez właściciela popełniane. Z tego właśnie powodu trzeba zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi, dotyczącymi kar i nagród:

 • Komunikowanie pozytywów lub negatywów do czworonoga powinno odbywać się w kilku sekundach po zrealizowanej czynności. Jeśli więc przychodzimy po całym dniu pracy do domu, a w kącie leży rozwalony but – nie możemy karać psa.

  On w rzeczywistości nie pamięta, że coś takiego zrobił. A fakt, że dokonał takich zniszczeń także nie bierze się znikąd, ale z wychowania właśnie. Szczeniak myśli jak dziecko i płacze, gdy musi zostać sam w domu. Dlatego też poświęcony czas to najcenniejsze co możemy od siebie dać;

 • Nagrody dla pupili dzielą się na dwie główne kategorie: materialne i niematerialne.

  Te pierwsze bardzo często spotykają się z dużym zainteresowaniem właścicieli, ponieważ mają oni wrażenie, że są najtrafniejsze. To, że nagrodzimy pupila kostną przekąską, nie oznacza jednak, że nic innego na niego nie działa. Bowiem są jeszcze nagrody niematerialne, czyli wszelkiego rodzaju dotyki, delikatne klepanie po głowie. To wszystko, umiejętnie wydawane sprawi, że pies będzie czuł się doceniony.

  Jeśli tego nie dostanie – zda sobie sprawę, że coś zrobił nie tak;

 • Stworzenie jakim jest pies ma jedną bardzo charakterystyczną cechę. Jest wyczulone na ludzki głos. Dlatego też bardzo umiejętnie rozgranicza przyjemne tony od tych drastycznych i niefajnych. Operowanie głosem jako właściciel także może być rodzajem nagrody.

  Gdy pies jest grzeczny, mówmy do niego miło i naturalnie. Gdy z kolei nabroił – możemy lekko unieść ton, by wiedział, że coś nie gra;

 • Nagradzanie psa powinno odbywać się na wypracowaniu indywidualnej piramidy nagród, na której szczycie znajduje się ulubiony smakołyk z wyższej półki lub nowa zabawka. Każdy pupil, który zostanie dobrze wychowany będzie dążył do zdobycia jej szczytu.

.

producent ramek łyżwy figurowe